Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: OTRIVIN για μωράκι!  (Αναγνώστηκε 7670 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Spiridoula

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
OTRIVIN για μωράκι!
« στις: 04 Απρ 2011, 14:08 »
Κορίτσια μήπως γνωρίζετε το otrivin πόσες ημέρες μπορούμε να το χρησιμοποιούμε για μωράκι 4 μηνών;  :;:

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
Απ: OTRIVIN για μωράκι!
« Απάντηση #1 στις: 04 Απρ 2011, 14:23 »
Στο έδωσε παιδίατρος;;Γιατί αν θυμάμαι καλά το otrivin το χρεισιμοποιήσαμε μετά το χρόνο.......μέχρι τότε ορό σε συχνά χρονικά διαστήματα.......

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 04 Απρ 2011, 15:36 »
Ναι,μου το πρότεινε ο παιδίατρος και μου είπε ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ για 10 ημέρες πρωί-μεσημέρι-βράδυ! Όμως όσες γνωστές μου ρώτησα μου είπαν να μην το χρησιμοποιήσω πάνω από 3 ημέρες.  :;:

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #3 στις: 04 Απρ 2011, 15:40 »
Μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως για μένα αν μπορείς να το αποφύγεις καλό θα κάνεις κακό δεν θα κάνεις......Για να μην πω ότι τουλάχιστον στο δικό μου το παιδί που κλείνουμε τα τρεία σε λίγες μέρες........και που άρχισα να το χρησιμοποιώ ιδιαίτερο καλό δεν είδα.....ορό, τράβηγμα τις μυξούλες όσο μπορείς......Τι να σου πω.....αν θεωρητικά βοηθάει ίσως να προτιμούσα να του βάζω από μια σταγόνα τις βραδυνές ώρες που όπως και να του κάνουμε η νύχτα είναι νύχτα για λίγες μέρες όμως...οι δέκα μου φαίνονται όντως πολλές!!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 04 Απρ 2011, 16:10 »
Η αλήθεια είναι ότι το χρησιμοποίησα τις 3 πρώτες ημέρες αλλά μετά το σταμάτησα. Και μένα οι 10 ημέρες μου φάνηκαν πολλές.  :;:
Τελικά είναι μεγάλη υπόθεση να βρεις καλό παιδίατρο! Μέχρι τώρα από όσους έχω ζητήσει συμβουλές τα μισά μου τα λένε σωστά και τα άλλα μισά λάθος
π.χ. μια παιδίατρος μου έλεγε να χρησιμοποιώ μωρομάμτηλα - ο άλλος μου έλεγε όχι μωρομάντηλα.
άλλος μου έλεγε οτι αν το παιδί έχει 37,5 πυρετό να το πάμε στο ΠΑΙΔΩΝ - ο άλλος μου έλεγε πυρετός για μωρά είναι πάνω από 38.
Άντε να βγάλεις άκρη!! Και τώρα αυτό με το otrivin...  :dontknow:   

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Αρμόδιος για τεχνικά θέματα
  • Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
  • Υπάρχει ανωνυμία στο Ιντερνετ?
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
« Απάντηση #5 στις: 04 Απρ 2011, 16:12 »
Το otrivin για παιδιά είναι ρινικές σταγόνες 0,05% . Είναι τοπικό αποσυμφορητικό του ρινικού βλεννογόνου.
Στις Ενδείξεις αναφέρει: Αποσυμφορητικό του ρινικού βλεννογόνου
Στις Αντενδείξεις αναφέρει: Στα παιδιά κάτω των 12 χρόνων πρέπει να χρησιμοποιούνται οι σταγόνες και το εκνέφωμα 0,05% που όμως δεν πρέπει να χορηγούνται σε βρέφη μικρότερα των 3 μηνών.

Δοσολογία: Otrivin moisturizing formula: ρινικές σταγόνες, διάλυμα 0,05% και ρινικό εκνέφωμα, διάλυμα σταθερών δόσεων 0,05%:
Για βρέφη άνω των 3 μηνών και παιδιά μέχρι 12 χρόνων:
1 ή 2 σταγόνες από το διάλυμα ή 1 ψεκασμός από το δοσιμετρικό ψεκαστήρα σε κάθε ρουθούνι μία ή δυο φορές την ημέρα (κάθε 8-10 ώρες) γενικά επαρκούν. Μην υπερβαίνετε τις 3 εφαρμογές την μέρα σε κάθε ρουθούνι και για χρονικό διάστημα που δεν υπερβαίνει τις 7 συνεχείς ημέρες.

Δοσολογία: Otrivin moisturizing formula: ρινικές σταγόνες, διάλυμα 0,1%, ρινικό εκνέφωμα, διάλυμα 0,1% και ρινικό εκνέφωμα διάλυμα (σταθερών δόσεων) 0,1%:
Για ενήλικες και παιδιά άνω των 12 χρόνων:
2 έως 3 φορές την ημέρα, 2 ή 3 σταγόνες διαλύματος, ή ένας ψεκασμός από τον ψεκαστήρα ή τον δοσιμετρικό ψεκαστήρα σε κάθε ρουθούνι για διάστημα που δεν ξεπερνά τις 7 συνεχείς ημέρες.

Τα παραπάνω είναι από το φύλλο οδηγιών του φαρμάκου με τελευταία ημερομηνία αναθεώρησης τον Ιανουάριο του 2002 (αν και το κουτάκι είναι αγορασμένο πρόσφατα)
Για δυο πράγματα δεν πρέπει κάποιος να στεναχωριέται:
1) Για αυτά που δεν μπορεί να αλλάξει
2) Για αυτά που μπορεί να αλλάξει

Διαλέγεις ποσοστό έκπτωσης και κατηγορία και βλέπεις ποια προιόντα έχουν σήμερα την εκπτωση που θές στο μεγαλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #6 στις: 04 Απρ 2011, 17:24 »
Βουλωμένη μύτη

Παραθέτω κάποια μέτρα που πήραμε κατόπιν πολύ ψαξίματος,διαβάσματος και γιατρών ,για την ωτίτιδα που ταλαιπωρεί το γιο μου.Αν και αναφέρθηκαν αλλού τα γράφω κι εδώ που είναι πιο κατάλληλο το θέμα ώστε να ωφεληθούν και άλλες μαμάδες.

α)διακοπή του αγελαδινού βιομηχανοποιημένου γάλακτος που έπινε(το έχει κόψει εδώ και 1 εβδομάδα περίπου) και στη θέση του πρωί ,βράδυ και μέσα στη μέρα πίνει ένα γάλα σόγιας βιολογικό με κακάο .
β) πλύσεις με θερμαινόμενους ορούς 10 ml πρωί και βράδυ στη μύτη σε συγκεκριμένη θέση
γ) θαλασσινά μπάνια (κάναμε την Τρίτη το πρώτο και γίναμε λίγο παγάκια στην αρχή)
δ) δεν πίνει ποτέ ξαπλωτός το γάλα  αλλά καθισμένος
ε) αποφεύγουμε και τον προφυλάσουμε από απότομες αλλαγές στη θερμοκρασία γιατί λειτουργούν επιβαρυντικά στα κρεατάκια
στ) δεν καθαρίζω μέσα στο αυτί το κερί αλλά καθαρίζω τα αυτιά του μόνο εξωτερικά.

Αν θυμηθώ κάτι άλλο που μου διαφεύγει θα το΄γράψω.

Ηδη έχει βελτιωθεί η αναπνοή του πάρα πολύ ,σταμάτησε να χουρχουρίζει ή να ροχαλίζει και κοιμάται με ελαφρώς ανοικτό το στόμα.
Ξεκινήσαμε και ομοιοπαθητική,τα αποτελέσματα της οποίας θα σας πω στην πορεία του χρόνου. ;) ;) :D

Επιπλέον...
ΠΡΟΣΟΧΗ
1) αν χρησιμοποιήσεις τον ευκάλυπτο να έχεις υπόψιν το ενδεχόμενο αλλεργίας (αν παρατηρήσεις βήχα, εξάνθημα ή κατι άλλο στο μωρό)

2)Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις ειδικές συσκευούλες που ρουφάν τις μυξούλες (αν έχει).

3)Να υιοθετήσεις την τακτική του ορού καθημερινά είτε βρίσκεται σε ίωση είτε όχι.
4) Να προσέξεις αν είναι μόνιμα μπουκωμένη η μύτη του οποτε παίζουν 2 ενδεχόμενα :α) κρεατάκια β) αλλεργία στο αγελαδινό γάλα ή σε κάτι άλλο γ) και τα δυο τα προηγούμενα.

Για το πως ρίχνουμε σωστό τον ορό το βάζω στο θέμα "Σωστή χρήση του φυσιολογικού ορού στα παιδιά"

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!