Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Κατεψυγμενα λαχανικα.  (Αναγνώστηκε 6952 φορές)

Συνδεδεμένος LENA

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
Κατεψυγμενα λαχανικα.
« στις: 20 Ιουλ 2011, 15:12 »
Η γιαγια μας εχει εφοδιασει με μελιτζανες,πιπεριες,κολοκυθακια απο το περιβολι της!
Δεν ειναι δυνατον να τα καταναλωσουμε ολα αυτα,εχω προψησει μερικες μελιτζανες και τις εχω βαλει στην καταψυξη για κανενα μουσακα,θα κανω και τις υπολοιπες ετσι.
Τις πιπεριες τις κοβω και τις βαζω σε σακουλακια στην καταψυξη.
Καμια ιδεα τι να κανω τα κολοκυθακια;

Αποσυνδεδεμένος Tinkerbell....

• Ωραία τα λες! 21
Απ: Κατεψυγμενα λαχανικα.
« Απάντηση #1 στις: 20 Ιουλ 2011, 15:45 »
τα κολοκυθακια μπορεις να τα βρασεις ισα ισα και να τα βαλεις και αυτα στην καταψυξη...αλλα απο προσωπικη εμπειρια δεν ειναι καθολου ωραια οταν τα βγαλεις μετα.....τραγανιζουν οσο και να τα ψησεις.....τωρα αν καποια αλλη κοπελα εχει καμια καλυτερη λυση..... :fai:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 20 Ιουλ 2011, 16:03 »
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να τα καταψύξω ,επειδή όμως έχουν αρκετό νερό μέσα τους νομίζω ότι θα είναι χαλια μετά έτσι κι αλλιως. Πουθενά στο εμπόριο δεν υπάρχουν κατεψυγμενα κολοκυθάκια και πιστεύω ότι υπάρχει λογος γιαυτό.
Θα μπορουσες να τα φτιάξεις σαν τουρσί  και να τα καταψύξεις έτσι; Δεν ξέρω. ΚΟτσανα είπα; Αν βρω κάτι θα σου πω.. :dontknow: :fofl: :bearhug:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Συνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #3 στις: 20 Ιουλ 2011, 16:09 »
Μαλλον θα πρεπει να τα καταναλωσω σε κολοκυθοκεφτεδες,κολοκυθοπιτες,κολοκυθακια τηγανιτα,γεμιστα,μπριαμ.
Κι ενω εγω τρελαινομαι για κολοκυθακια, κανεις αλλος απο την οικογενεια δεν τα συμπαθει!

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 20 Ιουλ 2011, 19:49 »
Μαλλον θα πρεπει να τα καταναλωσω σε κολοκυθοκεφτεδες,κολοκυθοπιτες!

Eαν αυτα τα 2 τα ετοιμασεις χωρις να τα ψησεις και τοτε τα βαλεις στην καταψυξη??

• Ωραία τα λες! 21
« Απάντηση #5 στις: 20 Ιουλ 2011, 20:05 »
ΑΑ αν τρωτε τους κολοκυθοκεφτεδες ειναι μια πολυ καλη ιδεα να κανεις ετσι τα κολοκυθια οπως ειπε και η μαμα κ να τα βαλεις στην καταψυξη...εμεις το κανουμε συνεχεια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
« Απάντηση #6 στις: 20 Ιουλ 2011, 21:30 »
Κολοκυθοκεφτέδες και στις κατάψυξη!!!!! Είναι η καλύτερη λύση!!!

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 20 Ιουλ 2011, 23:23 »
ΑΑ αν τρωτε τους κολοκυθοκεφτεδες ειναι μια πολυ καλη ιδεα να κανεις ετσι τα κολοκυθια οπως ειπε και η μαμα κ να τα βαλεις στην καταψυξη...εμεις το κανουμε συνεχεια!!!!!

Εε δωσε και μια καλη συνταγη τοτε :yeah:

Συνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #8 στις: 20 Ιουλ 2011, 23:53 »
Κολοκυθοκεφτεδες στην  καταψυξη ε; Δεν το ειχα σκεφτει.
Αν βαλω το κολοκυθακι σκετο τριμμενο στην καταψυξη  δε θα γινει λετε;Και μετα αποψυχω και βαζω τα υπολοιπα υλικα.

• Ωραία τα λες! 21
« Απάντηση #9 στις: 21 Ιουλ 2011, 00:22 »
Κοριτσια εχει μια τελεειαααα συνταγη η πεθερα μου...μμμ να γλυφετε τα δαχτυλα σας!!!!θα την ρωτησω αυριο και θα σας πω!!!!
Αν το βαλεις τριμμενο πιστευω οτι δεν θα ειναι καλο.....και γιατι να μην τους βαλεις ετοιμους να θελουν μονο τηγανισμα;;;;Εμεις κατευθειαν απο τη καταψυξη στο τηγανι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #10 στις: 21 Ιουλ 2011, 12:48 »
Μαγειρεμένα τα κολοκυθάκια ως κολοκυθοκεφτέδες τα έχω βάλει κι εγώ στην κατάψυξη  και μετά δεν είχα πρόβλημα στο φαγητό.

Ψάξτε στο φόρουμ γιατί δε θυμαμαι αν έχω βαλει την συνταγή για κολοκυθοκεφτέδες. Είχα σκεφτεί να τη βάλω γιατί κάνω κάθε τόσο ,αλλά δε θυμαμαι αν την έβαλα τελικά. :;:
Αν πετύχουν οι αναλογίες των υλικών είναι ένα πολύ νόστιμο φαγητό με αρκετές θερμίδες όμως λόγω αλευριού και τηγανίσματος. :-\

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 47
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
« Απάντηση #11 στις: 21 Ιουλ 2011, 22:00 »
Κολοκυθοκεφτεδες στην  καταψυξη ε; Δεν το ειχα σκεφτει.
Αν βαλω το κολοκυθακι σκετο τριμμενο στην καταψυξη  δε θα γινει λετε;Και μετα αποψυχω και βαζω τα υπολοιπα υλικα.

όχι, μην το κάνεις έτσι. Το είχα κάνει κι εγώ:έτριψα κολοκύθια και τα έβαλα κατάψυξη, ώστε να τα ξεπαγώσω και να τα πλάσω για κεφτέδες. Χάλια ήταν. Ξεπάγωσαν μεν αλλά είχαν τόσο πολύ νερό, ήταν και παγωμένο και έστυβα, έστυβα... δεν στραγγιζε με τίποτα! ¶σε που είχε πιάσει "κρυστάλλους" το κολοκύθι! Γενικά τριμμένο κολοκύθι, μην βάλεις στην κατάψυξη. Αντίθετα, πλάσε κανονικά τους κολοκυθοκεφτέδες και βάλε τους. Έτσι δεν παθαίνουν τίποτα. Τους έχεις έτοιμους και απλώς τους τηγανίζεις!

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Συνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #12 στις: 21 Ιουλ 2011, 23:51 »
Ξερετε που κολλαω στο οτι εμενα το μιγμα μου για κολοκυθοκεφτεδες γινεται καπως χυλομενο,οχι αρκετα σφιχτο δηλαδη,οταν κανω το μιγμα παιρνω με το κουταλι και βαζω στο τηγανι.Μαλλον θα πρεπει να βαλω περισσοτερο αλευρι ωστε να τα πλασω και να τα βαλω στην καταψυξη.
Αν εχετε καμια καλη συνταγη γραψτε βρε κοριτσια!