Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Μέγεθος εμβρύου  (Αναγνώστηκε 7863 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Giasemoula

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Μέγεθος εμβρύου
« στις: 03 Αυγ 2011, 14:31 »
Μετά από αρκετές απογοητεύσεις και προσπάθειες έμεινα τελικά έγκυος με εξωσωματική γονιμοποίηση. Πριν λίγες ημέρες έκανα υπέρηχο (όταν δηλαδή ήμουν 11 εβδομάδων και 6 ημερών) και το εμβρυάκι μου βρέθηκε να είναι μόλις 3 εκατοστά (σε αυτό το μέγεθος κανονικά θα έπρεπε να είμαι 10 εβδομάδων και 2-3 ημερών, δηλαδή υπάρχει χρονική υστέρηση μίας εβδομάδας και 3-4 ημερών). Ο γιατρός μου με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι συμβαίνει μερικές φορές έμβρυα που έχουν προέλθει από εξωσωματική να είναι κάπως μικρότερα. Όπως καταλαβαίνεται, επειδή έχω περάσει από πολλά , έχω πολύ άγχος και θα ήθελα να δω αν υπάρχουν μανούλες ή εγκυούλες με μικρότερα από το αναμενώμενο εμβρυάκια που τελικά όλα πήγαν καλά.

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας

:pregnant:
Giasemoula

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Απ: Μέγεθος εμβρύου
« Απάντηση #1 στις: 03 Αυγ 2011, 16:51 »
Καλως ηρθες στην παρεα μας και με το καλο να παρεις στην αγκαλιτσα σου το μωρακι σου.
Ειναι η πρωτη φορα που κανεις υπερηχο?
Η αληθεια ειναι οτι σε αυτη την εβδομαδα το εμβρο ειναι λιγο μεγαλυτερο, δεν ξερω ομως τι γινεται με το θεμα εξωσωματικη.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 03 Αυγ 2011, 19:15 »
Δεν γνωρίζω από εξωσωματική όμως έτσι κι αλλιώς καθε μέτρηση στον υπέρηχο έχει μια αποκλιση της τάξεως του 10% λόγω του λογισμικού, του υπολογισμου του γιατρού κλπ. Πολύ περισσότερο δε όταν τα έμβρυα προέρχονται από εξωσωματική που οι αποκλίσεις σε όλα είναι μεγαλύτερες.
Τέτοιες αποκλίσεις έχουμε δει συχνά και θα έλεγα να μην σε ανησυχεί αφού δεν ανησυχεί ο γιατρός σου.
Μην ξεχνάς και κάτι άλλο... Ολα αυτά με βάση τα οποία μας λένε ότι είναι μεγαλα ή μικρά τα μωρά μας ή τα παιδιά στη συνέχεια είναι Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ!!! Καλλιστα μπορεί ένα έμβρυο ή ένα παιδί να είναι απόλυτα φυσιολογικό και να είναι στα κατώτερα όρια του φυσιολογικού ή στα ανώτερα όρια του φυσιολογικού το οποίο και πάλι είναι μια ένδειξη !!! Δεν είναι απόλυτο τίποτα!!!

Πιστεύω ότι όλα πάνε μια χαρά και θα πρέπει να ησυχάσεις και να απολάυσεις την εγκυμοσύνη σου. Αισιοδοξία και πίστη στο Θεό και σε λίγους μήνες θα είσαι μια υπέροχη νεα μανούλα.

Καλή λευτεριά και καλή περιήγηση στο φόρουμ. :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :wlc: :wlc: :wlc: :wlc: :wlc: :wlc:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• Ωραία τα λες! 10
  • το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
« Απάντηση #3 στις: 04 Αυγ 2011, 07:45 »
Δεν ξέρω αν με την εξωσωματική αλλάζει κάτι. Στις δικές μου εγκυμοσήνες είχαν διαφορά τα μικρά μου. Ο μεγάλος ήταν μεγαλήτερος 8 μέρες βάση μετρήσεων και η μικρή μου ήταν 10 μερες μικρότερη. Μια χαρά είναι και τα δύο παιδάκια μου. Μην αγχόνεσε και αφού και ο γιατρός σου σου λέει να μην ανησυχείς...όλα καλά θα πάνε.

Αποσυνδεδεμένος Tinkerbell....

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 21
« Απάντηση #4 στις: 04 Αυγ 2011, 12:43 »
Δυστηχως ουτε εγω μπορω να σε βοηθησω αλλα θα σου ευχηθω να πανε ολα καλα και να γεννησεις ενα υγιεστατο μωρακι!!!!
 :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Giasemoula

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 04 Αυγ 2011, 15:26 »
Μπισκοτάκι το παράδειγμά σου μου δίνει μεγάλη αισιοδοξία - σε ευχαριστώ πολύ. Και γενικά ευχαριστώ πολύ όλα σας κορίτσα!!! Με κάνετε και νιώθω πολύ καλά και πολύ ευπρόσδεκτη στην παρέα σας. Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum και ενώ στην αρχή ήμουν κάπως διστακτική, τώρα αισθάνομαι πολύ άνετα και οικία.
Θα σας κρατάω ενήμερες - ελπίζω ότι όλα θα εξελιχθούν καλά.
Να χαίρεστε τα μωράκια σας και με το καλό να γεννηθούν υγιέστατα όσα αγγελούδια βρίσκονται μέσα στις κοιλίτσες σας!

Σας φιλώ γλυκά!!

Giasemoula

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #6 στις: 04 Αυγ 2011, 18:37 »
Το φόρουμ υπάρχει για να επικοινωνούμε σε δύσκολες αλλά και ευτυχισμένες στιγμές.
Δε λένε ότι πόνος που τον μοιράζεσαι ισομοιραζεται και χαρά που τη μοιραζεσαι διπλασιάζεται; ;D ;D ;D ;D
Μπορείς να συζητήσεις για ότι επιθυμείς. Αν δε σου έρχεται κάτι με λίγο ψαξιμο θα βρεις πολλά πολλά θέματα στα οποία μπορούμε να μιλήσουμε και να σε γνωρίσουμε κι εμείς καλύτερα.
Εγώ να συστηθω αν και φαίνεται από το προφίλ μου τι είμαι... :) :)
Είμαι η Βάσω, έχω δυο παιδιά το Χρυσοβαλαντη 7,5 ετών και τη Μαρία-Ελπίδα 5,5 ετών. Πέρασα πολλά επώδυνα μέχρι να αποκτήσω δυο γερά παιδιά. Δοξα το Θεό όμως είμαι ευγνώμων για αυτά!
Είμαι χημικός και μένω στη Λάρισα. Οπως θα δεις είμαι διαχειρίστρια της σελίδας μαζί με τον άντρα μου.

Καλή περιήγηση και καλώς ήρθες!!! :wlc: :wlc: :wlc: :wlc:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος fraoulitsa_26

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ
« Απάντηση #7 στις: 05 Αυγ 2011, 17:29 »
καλησπερα και απο εμενα ειμαι στην 4 παιδακι μου εγκυος και στης 4 εγκυμοσηνες μου ο γιατρος μου μου εβγαζε μια με δυο εβδομαδες μικροτερο και γενουσα υγειεστατα μωρακια!!!!!