Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Πλυση στομαχου .....  (Αναγνώστηκε 5646 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Fatsonaki

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
Πλυση στομαχου .....
« στις: 12 Ιουν 2006, 00:13 »
δυστηχως μας συνεβει ΚΑΙ αυτο 
σημερα το απογευμα πηγαμε σε ενα παιδικο παρτυ γενεθλιων.
το φατσονακι μες την τρελλη χαρα,επαιζε,ετρωγε κι ολα κυλουσαν ομαλα.
καποια στιγμη βγηκαμε στην βεραντα να κανω τσιγαρο με τους υπολοιπους που καθονταν εξω και ηρθε μαζι μου και η μικρη.
επαιζε μια χαρα στην βεραντα,(διπλα μου ακριβως)ωσπου ξαφνικα βλεπω κατι να μασαει.
βαζω το χερι μου στο στομα της και βγαζω ενα στρογγυλο ''μπιλακι''.το ξαναβαζω και βγαζω κομματακια σαν καρβουνο.(δεν ξερω αν προλαβε να καταπιει κατι)
να μην σας τα πολυλογω,ρωταω τι ειναι αυτο που εβαλε στο στομα της και λεει καποιος μαλλον φυτοφαρμακο 

τρελλαθηκα!!!!

παιρνει μια κοπελα κατευθειαν τηλ στο κεντρο δηλητιριασεων.τους λεμε τι εχει συμβει και μας απαντουν γρηγορα να παμε στο παιδων πεντελης που εφημερευει.

ευτυχως,μου κοβει εκεινη την ωρα και παιρνω μαζι μου δειγμα του ''σπορου'' που εφαγε.

στο δρομο για το σπιτι(μας περιμενε ο νικος με τα βιβλιαρια του παιδιου) σταματησα σε ενα φυτοριο να ρωτησω μηπως ξεραν τι ειναι και ανησυχω αδικα.
μου λενε πως μαλλον ειναι σπορος φυτου.
αυτο το μαλλον ομως δεν με καθησυχασε καθολου 

ξεκιναμε λοιπον και παμε στον παιδων.
μας βαζουν σαν επειγον περιστατικο αμεσως μεσα για πλυση στομαχου ωστε να μην καθυστερουμε αλλο καθως ειχαν περασει τρια τεταρτα απο την ωρα που τα εφαγε.

εμενα δεν με αφησαν να μεινω μεσα.εμεινα εξω απο την πορτα να ακουω το παιδι μου να ουρλιαζει,να κλαιει καινα ειμαι ανημπορη να κανω κατι.

ερχεται διπλα μου ενας κυριος και μου δειχνει την καρτα του.ηταν γεωπονος.μου ζητησε να δει το σπορο και μολις του το εδειξα μου ειπε οτι ειναι 1000% σιγουρος οτι ειναι ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΛΙΠΑΣΜΑ.
ειναι μεν επικινδυνο αλλα οσο τοσο οσο ειναι το φυτοφαρμακο.

η πλυση στομαχου κρατησε 10 λεπτα.
ανοιξε η πορτα και μου φεραν το παιδι στην αγκαλια μου που με κοιταζε κλαιγοντας με ενα παραπονο και ελεγε μαμα.

εγινα χιλια κομματια.
εσπασα.   

τα μαγουλακια της ειχαν δεκαδες σπασμενα αγγεια απο το ζορι που εβαζε να αντισταθει την ωρα που της εβαζαν το σωληνακι στην μυτη.μου ειπαν πως θα εξαφανιστουν μεσα στα επομενα 2 εικοσιτετραωρα.

μετα ο νικος τσακωθηκε με την παιδιατρο που επεμενε να μεινει μια μερα το παιδι μεσα και ο νικος ελεγε ''οχι''.
υπεγραψε και την πηραμε σπιτι.

δεν ηθελα να πω κατι.
του ζητησα συγνωμη και μου απαντησε με υφος πως συγνωμη πρεπει να ζητησω απο την μπεμπα για το οτι δεν την προσεχα.

μα ημουν διπλα της.την κοιταζα συνεχως.
ολα εγιναν σε δευτερολεπτα μεσα.

νιωθω απαισια που εθεσα σε κινδυνο το μωρακι μου.
νιωθω απαισια γιατι επρεπε να ειμαι πολυ πιο προσεχτικη.
και νιωθω χαλια γιατι σε αυτο που περασα ημουν ''μονη''.

λες και ολοι ποναγαν για το παιδι μου περισσοτερο απο μενα   

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: Πλυση στομαχου .....
« Απάντηση #1 στις: 12 Ιουν 2006, 01:32 »
Τι έπαθε το μικρό! Και τί τρομάρα πήρες εσύ. Οσο για τα λόγια του άντρα σου δικαιολόγησέ τον λόγω της αναστάτωσης... Μόνη θα αισθανόμουν και εγώ μετά από αυτό και μετά από αυτά τα λόγια. Δυστυχώς πολλές φορές ακούμε τέτοια λες και εμάς δεν μας πονά αν κάτι πάθουν ή δεν έχουμε τα μάτια μας 34... αλλά λίγο θέλει; Δευτερόλεπτα γύρισα να τους βάλω νερό στα ποτηράκια τους και η Ζήνα έπεσε μαζί με την καρέκλα προς τα πίσω... Στον πανικό μου της έβαλα τις φωνές ενω παράλληλα τη χάιδευα... Δεν θέλει πολυ για να την κάνουν την κουτσουκέλα. Πάλι καλά να λες που δεν το έφαγε και δεν την είχες μετά με εμετούς, να νομίζεις ότι είναι γαστρεντερίτιδα...

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #2 στις: 12 Ιουν 2006, 02:05 »
Μην τα βάζεις με τον εαυτό σου το κακό δεν αργεί να γίνει. ΄Οπως είπες ήταν δίπλα σου. τι να κάνουμε να τους δέσουμε κάπου και να τους κλειδώσουμε στο σπίτι; Είναι πάρα πολύ άσχημο αυτό που έγινε αλλά πέρασε και η μικρή είναι καλά. Σε όλες μας έχει τύχει κάτι και μετά νιώθουμε τόσο άσχημα και κατηγορύμε τον εαυτό μας. Λυπάμαι που το περάσατε. Φιλάκια στη μικρή.

Αποσυνδεδεμένος mania

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 12 Ιουν 2006, 08:55 »
Αχ μωρέ δεν φταις εσύ στην κάθε μανούλα μπορεί να συμβεί, αυτά τα μικρούλια πάντα θα βρούν τρόπο να την κάνουν την σκανταλιά... Ευτυχώς να λες που όλα ήταν περαστικά τελικά και δεν είχε καταπιεί κάτιι χιερότερο. Απλά τώρα θα ξέρεις ότι η μικρούλα έχει την τάση να βάζει στο στόμα της περίεργα πράγματα και έτσι θα μπορείς να την προσέχεις παραπάνω σε αυτόν τον τομέα τουλάχιστον!
Φιλάκια πολλά και περαστικά σας!
Μαμά δύο υπέροχων κοριτσιών

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #4 στις: 12 Ιουν 2006, 12:12 »
Kατερινακι ξερω ότι κατηγορεις τον εαυτο σου και ότι πραγματικά πολλες φορες οι αλλοι συμπεριφερονται σαν να νοιαζονται αυτοι περισσοτερο για τα παιδια μας απο εμας πραγμα παρα πολυ εκνευριστικο για μενα.
Παρολα αυτα μπορει να τυχει στην καθεμια γιατι δεν μπορουμε να εχουμε τα ματια μας πανω τους 24 ώρες το 24ωρο κι όταν τα κοιταμε και παλι κατι θα τυχει να μην προλαβουμε.Τουλαχιστο να ειναι μικρα και περαστικά αυτο να παρακαλας.Μακαρι να ειναι η τελευταια περιπετειεα που περνατε!
Φιλιά Βάσω :-* :-* :-* :-* :( :( :( :(

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρεύω την Αγγελικούλα και το Γιαννάκη μου!
« Απάντηση #5 στις: 12 Ιουν 2006, 12:24 »
 Κατερίνα, προς Θεού, μην τα βάζεις με τον εαυτό σου! Κι εμένα η Αγγελική στην ηλικία της μικρής σου έπεσε και έσκισε το σαγονάκι της και εγώ ήμουν δίπλα! Ο μικρός ενός φίλου έφαγε τσιγάρο και ήμσταν 4 ενήλικες δίπλα του! Αυτά συμβαίνουν και μας κάνουν όλο και πιο προσεκτικούς! Ξέρω πως είναι να περιμένεις έξω από το χειρουργείο και να ακούς το παιδί σου να σπαράζει! Εύχομαι να είναι η τελευταία λαχτάρα σας! Περαστικά σας! :)
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #6 στις: 12 Ιουν 2006, 14:30 »
Μόνο που διάβαζα το μήνυμά σου, νόμιζα ώς ζούσα  την σκηνή και άκουγα το παιδί μου να σπαράζει από το κλάμμα! :'( :'(
Χριστέ μου τί έπαθες και εσύ και η μικρούλα!!!!!

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.Πρέπει μονίμως να είμαστε πάνω από τα παιδιά, αλλά τα πάντα γίνονται μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου!!!!

Περαστικά σας  και να είναι το τελευταίο!! :-\

Αποσυνδεδεμένος Fatsonaki

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 12 Ιουν 2006, 15:39 »
σας ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια.
πραγματικα παιρνω πολυ κουραγιο απο σας

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #8 στις: 12 Ιουν 2006, 16:40 »
Κατερίνα, μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Οσο και να τα προσέχουμε, κάποια στιγμή θα βρουν την ευκαιρία να κάνουν τη σκανταλιά τους. Αυτό δεν μας κάνει κακούς γονιούς.
Ενα φιλάκι από μένα στο φατσονάκι σου και περαστικά της!

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 13 Ιουν 2006, 10:47 »
Κατερίνα, περαστικά στην μικρή σας.

Μην ρίχνεις το φταίξιμο σε εσένα, είπαμε το κακό δεν αργεί να γίνει! γίνεται σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου!

Και χταπόδια να είμασταν πάλι θα χρειαζόταν εννατό χέρι! πάλι κάτι θα πήγαινε στραβά, τα μάτια μας ανοιχτά και όσο το δυνατόν απο πίσω, πράγμα που δεν γίνεται να το κάνεις με λουρί!, οπότε πάντα κάτι θα συμβεί. Ας προσευχόμαστε να είναι πράγματα που μπορούμε να ξεπεράσουμε και να μάθουμε από αυτά.

Και πάλι περαστικά.

Α

Hara

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: 13 Ιουν 2006, 13:02 »
Ευτυχώς λειτούργησες άμεσα και είδες ότι το έτρωγε και τί ήταν αυτό!!
Δυστυχώς τα παιδιά είναι απίστευτα και όσο και να τα προσέχεις θα το πάθουν το ατύχημα, απλά να είναι μικρό και θεραπεύσιμο!!
και εμένα πέρισυ τρέχοντας στο σπίτι η Φιλοθέη γλίστρησε και έσκισε το μέτωπό της!!
Συνεχώς τρέχει ξυπόλητη ...τί να κάνω...να την δέσω...δεν γίνεται!!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 13 Ιουν 2006, 13:26 »
Κατερινα μου περαστικο ητανε και τελειωσε.Μην στεναχωριεσαι για τα λογια που ακουσες,να εισαι σιγουρη πως κανενας δεν μπορει να προσεξει το παιδακι σου οσο εσυ.Εγω εχω μονιμο προβλημα με την μικρη.Βαζει τα παντα στο στομα της.οτι βρει οπου και να το βρει.
Μια μερα την ειχε η πεθερα μου και με περνουνε τηλεφωνο και τσιριζαν.Γρηγορα ελατε το παιδι κατι επαθε.Δεν μπορουσε να παρει αναπνοη σαν κατι να ειχε σταθει στον λαιμο της.Ρωταω την πεθερα μου και δεν ηξερε να μου πει.ρωταω την μικρη αν καταπιε κατι και μου λεει καπακι και διχνει το μπουκαλι απο το νερο το εμφιαλωμενο.Τρελαθηκα...την τρεχω στο νοσοκομειο και την βαζουν για ακτινογραφια...(αυτο σου το γραφω για να καταλαβεις πως εσυ την ακουγες να σπαραζει εξω απο την πορτα ,ενω εγω την κρατουσα και σπαραζε)....δεν μπορουσα μονη μου να την κρατισω ακινητη ,τους ζητουσα να με βοηθησουν και εκεινοι εβλεπαν ενα σιριαλ στην ΤV...η μικρη οπως λες ειχε σπασμενα αγγεια παντου.τελικα τους παταω ενα βρυσιμο,δεν αντεχα αλλο...
Εβλεπαν ενα παιδακι 1 ,5 χρονων να χτυπιεται  και γελουσαν...αντε τωρα πες μου αν τα τραβαμε ολα μονες μας η οχι?
Εμεις μονο ξερουμε τι αξιζουν για μας τα παιδια μας...ολοι οι αλλοι ειναι εξω απο τον χορο....