Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ  (Αναγνώστηκε 18595 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ
« στις: 04 Ιαν 2012, 12:49 »
κοριτσια θελω να σασ ρωτησω την γνωμη σασ για κατι!!!επειδη οικονομικα με τοσεσ εξετασεισ που καναμε εχουμε ξοδεψει ολεσ τισ οικονομιεσ μασ δεν εχουμε χρηματα να παρουμε τωρα κρεβατακι για το μωρο κ θελω να ρωτησω μπορω να την κοιμιζω στην αρχη για κανα 2μηνο σε καλαθουνα?ειναι το μονο οικονομικο κ αυτο θα μου το κανει δωρο η αδερφη μου!!βεββαια εχουμε σκοπο να βαλουμε καλο στρωματακι στην καλαθουνα λογω το οτι πουλαει ο αντρασ μου αλλα δεν ξερω κ παλι ποσο βολικο κ σωστο ειναι για το μικροσκοπικο σωματακι του βρεφουσ!!!!πειτε την γνωμη σασ!!!! :pomocy: :pomocy:

Αποσυνδεδεμένος μαμαλευτερακι

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 2
  • τα χέρια τον παιδιών μου
Απ: ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ
« Απάντηση #1 στις: 04 Ιαν 2012, 13:04 »
καλημερα τι την θεσ την καλαθουνα καλο μου αγκαλιτσα ν το κοιμηζεισ μαζι στο κρεβατι σου  εγω εχω κρεβατι ολοκαινουργιο αν θεσ ν στοι δωσω  στην μιση τιμη αποτι το πηρα ειναι καινουργιο δεν  κοιμηθηκε μωρο  μεσα αν κ εχω δυο παιδια  αν θεσ το συζηταμε   κ για την προικα σμουσ με το καλο
https://www.foreverliving.com/marketing/Home.do

Ανεξάρτητος Συνεργάτης της Forever Living Products ...

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 10
  • το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
« Απάντηση #2 στις: 04 Ιαν 2012, 13:12 »
Ανετα θα κοιμηθεί ένα 2μηνο εκεί. και εμένα σε καλαθούνα κοιμήθηκαν και τα δύο το πρώτο Οσο για τον υπνο στο κρεβάτι με τους γονείς θεωρώ οτι δεν είναι ότι καλύτερο για το παιδί. Μπορείς να ρωτήσεις και γιατρό για αυτό και θα δείς τι θα σου πεί. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 04 Ιαν 2012, 13:23 »

Kι εγω την μεγαλη σε καλαθουνε την ειχα κανα 2μηνο..και μαλιστα επειδη ειχε ροδακια απο κατω ηταν οτι επρεπε για μενα ... γιατι την εσερνα ολη μερα κοντα μου (στην κουζινα στο σαλονι στο δωματιο κτλ...επισης επειδη το μωρο το εβαζα πλαγια επρεπε να το βαζω μια απ το δεξι πλευρο και μια απ το αριστερο... και για να βλεπω το προσωπο του απλα γυρναγα την καλαθουνα )

Μονο στα διδυμα δεν την βολευτηκα...γιατι ειχα την μεγαλη ..2 χρ και πηγαινε και πιανοταν απ τα πλαγια για να δει τα μωρα (δεν εφτανε) και φοβομουν μην τις τουμπαρει...

Επισης εχω ακουσει οτι στο ΙΚΕΑ εχει καλες και φθηνες απλες κουνιες και αφου ο αντρας σου εχει στρωματα μια χαρα θα σου βγει

Με το καλο το μωρακι σου

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #4 στις: 04 Ιαν 2012, 15:22 »
Και τα δικα μου το πρωτο 2μηνο κοιμοταν στην καλαθουνα και με βολευε πολυ γιατι την πηγαινα παντου οπως λεει και η mama!Η δικια μου ηταν μικρη και δε χωρουσαν πανω απο 2 μηνες ,υπαρχουν και μεγαλυτερες ομως που βγαζουν 4 μηνες σιγουρα!

Αποσυνδεδεμένος μαμαλευτερακι

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 2
  • τα χέρια τον παιδιών μου
« Απάντηση #5 στις: 04 Ιαν 2012, 15:39 »
Ανετα θα κοιμηθεί ένα 2μηνο εκεί. και εμένα σε καλαθούνα κοιμήθηκαν και τα δύο το πρώτο Οσο για τον υπνο στο κρεβάτι με τους γονείς θεωρώ οτι δεν είναι ότι καλύτερο για το παιδί. Μπορείς να ρωτήσεις και γιατρό για αυτό και θα δείς τι θα σου πεί. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.
δεν συνφωνω μαζί σου το ιδανικό ειναι ν κοιμούνται με τούς γονείς τα παδια  ιδικά  το πρώτο χρόνο   θα σου έκανε εντυπωση αν έβλεπες την γατα ν κοιματε μακριά απο τα γατακια ? ναι  ...

ετσι κ το μωρακι εχει αναγκη την μανουλα του  κ ν θηλαζει 
 ολλα τα θηλαστικα κοιμουντε με τα μωρα τουσ μονο ο ανθρωποσ αγοράζει στρώματα κουδουνιστρε κ μελοδιεσ στην πραγματικότητα για ν ηρεμήσουν χρειαζοντε μονο την αγκαλια των  γωνιών τούς ... 
https://www.foreverliving.com/marketing/Home.do

Ανεξάρτητος Συνεργάτης της Forever Living Products ...

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #6 στις: 04 Ιαν 2012, 18:10 »
Και εγώ στο καλαθάκι τα κοίμιζα 3 μηνες και μετά τα μετέφερα στην κούνια.
Έτσι κι αλλιώς τους πρώτους μήνες θα πρέπει να το έχεις κοντά σου για να το βλέπεις, να το θηλάζεις κλπ.
Και εγώ δεν συμφωνώ με το να κοιμάται στο ίδιο κρεβάτι με έσάς, αλλά κάπου κοντά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: 04 Ιαν 2012, 18:31 »
δεν συνφωνω μαζί σου το ιδανικό ειναι ν κοιμούνται με τούς γονείς τα παδια  ιδικά  το πρώτο χρόνο   θα σου έκανε εντυπωση αν έβλεπες την γατα ν κοιματε μακριά απο τα γατακια ? ναι  ...

ετσι κ το μωρακι εχει αναγκη την μανουλα του  κ ν θηλαζει 
 ολλα τα θηλαστικα κοιμουντε με τα μωρα τουσ μονο ο ανθρωποσ αγοράζει στρώματα κουδουνιστρε κ μελοδιεσ στην πραγματικότητα για ν ηρεμήσουν χρειαζοντε μονο την αγκαλια των  γωνιών τούς ...

Co-sleeping. Αρθρο.
Διαβαστε το παραπανω αρθρο και κρινεται αν πρεπει η οχι να κοιμαται το νεογεννητο στο κρεβατι των γονιων!!!!!
Προσωπικα δεν ειχα επιλεξει να κοιμαται το νεογεννητο στο ιδιο κρεβατι. Ειμαι καθετα αρνητικη και το θεωρω ιδιαιτερως επικινδυνο!!!!
Απο εκει και περα, την καλαθουνα την χρησιμοποιησα ελαχιστα. Στην κορη μου ως προωρη την χρησιμοποιησα λιγο παραπανω (ισως μεχρι 2 μηνων) αλλα στον γιο μου ελαχιστες μερες και αυτο γιατι ηταν καλοκαιρι και το μωρο ιδρωνε πολυ εκει μεσα.
Κοιταξε οπως σου ειπαν τα κοριτσια στο ΙΚΕΑ που εχει οικονομικα πραγματακια .
Δυστυχως την δικη μας κουνια την εχουμε αποχωριστει πολλααααααα χρονια, αν την ειχα θα σου την εδινα ...
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιαν 2012, 12:35 Aπό admin V, Αιτία: Τροποποίηση link »

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #8 στις: 04 Ιαν 2012, 22:04 »
Με έβαλες σε σκέψεις. Τα μεγάλα κοιμηθηκαν κατευθείαν στο δωμάτιο τους στην κούνια τους αλλα τώρα σκεφτομαι τι θέλω να σηκώνονται 3-4 φορές τη νύχτα για να θηλασω. Αλλα για το κρεβάτι μας δεν ξέρω ψιλοφοβαμαι. Ασε που έρχεται τακτικά το 3χρονο στο κρεβάτι μας και τα παιδια μου γενικά ζηλεύουν δεν ξέρω πως θα αντιδράσει. Και απο την άλλη είναι τόσο μικρουλικα όταν γενιουνται φοβάμαι οτι θα το πλακωσουμαι. Την καλαθουνα την έχει ήδη η αδελφή σου ή θα την αγοράσει;

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
« Απάντηση #9 στις: 10 Ιαν 2012, 10:57 »
κοριτσια ειμαι καθετα αρνητικη να κοιμαται το μωρο στο ιδιο κρεβατι με εμασ!!!!θεωρω οτι ειναι πολυ επικινδυνο!!θα παρω καλαθουνα δηλαδη θα μου την κανει δωρο η αδερφη μου θα την αγορασει αυτη κ θα το εχω κατα την διαρκεια τησ νυχτασ διπλα μου μεν αλλα στην καλαθουνα τησ!!!αφου λετε οτι δεν υπαρχει προβλημα να κοιμαται αρχικα εκει τοτε θα καθυστερησω λιγο την αγορα του κρεβατιου!!!μομμυ ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου μονο που το ειπεσ ειναι σαν να μου την εδωσεσ ηδη!!! :euxaristo: ο αντρασ μου πουλαει κ επιπλα κ στρωματα οποτε καταλαβαινεισ οτι ειμαι κατα του ικεα βεββαια για φοιτητεσ ειναι μια καλη λυση αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!!!!θα ετοιμασουμε το δωματιο με την συρταριερα κ την ντουλαπα μιασ κ τα φτιαχνει ο αντρασ μου αλλα το κρεβατακι επειδη θελουμε να παρουμε κατι καλο το οποιο οτι ειδα ειχε πανω απο 400 ευρω βρηκαμε την προσωρινη λυση τησ καλαθουνασ!!!!ευχαριστω κοριτσια για το ενδιαφερον κ την πολυτιμη βοηθεια σασ!!!! :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #10 στις: 10 Ιαν 2012, 11:03 »
Συμφέρει να σας δώσει η αδελφή σου χρήματα αντι για καλαθουνα να βάλετε και δεις και να πάρετε κατευθείαν την κούνια; Καλαθουνα δεν είχα αλλα ρηλαξ.

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Angelic
« Απάντηση #11 στις: 10 Ιαν 2012, 14:09 »
Σε καμια περιπτωση το νεογεννητο αναμεσα στους γονεις ολη νυχτα!!!!! :yikes: :yikes: :yikes:

Εγω την ειχα μεχρι τους 3 μηνες στη καλαθουνα η οποια ειχε και βαση με ροδακια και την μετεφερα ευκολα οπου ηθελα.... εξαλλου εμενα ειχε και κολικους μεχρι τους τεσσερους μηνες και με βολευε να την εχω εκει και να της κανω ασκησουλες ευκολα ανα πασα στιγμη...

Χαρα με το καλο να κρατησεις γερο και δυνατο το νινακι σου.... :pipila: :pipila: :pipila: :pipila: :bearhug: :bearhug:

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
« Απάντηση #12 στις: 11 Ιαν 2012, 10:55 »
ειρηνη μια καλαθουνα που ειδα κανει 130ε  ειναι μεγαλη κ βολικη δεν μπορω να πω την αδερφη μου να μου παρει μια κουνια που εχει γυρω στα 400ε ειναι πολλα χρηματα κ ξερω πωσ δεν μπορει να τα δωσει ουτε αυτη ουτε εγω!!!εν το μεταξυ το δωματιο που ειναι τισ μικρησ εχει παρα πολυ υγρασια οι τυχοι ειναι γεματοι μουχλα κ σκανε κ οι σοβαδεσ!!!!!το καθαριζω κ παλι εμφανιζετε!!!ειναι βορινο κ καταλαβαινεται δεν ειναι κ ιδιαιτερα ζεστο κ λεμε το καλοκαιρι που θα προλαβουμε να μαζεψουμε καποια χρηματα να κανουμε μονωση εξωτερικη στον τοιχο γιατι οπωσ σκεφτηκαμε δεν ειναι καταλληλο το περιβαλλον για να μπει ενα μωρο οποτε λιγη υπομονη ακομα τα επιπλα τησ θα ειναι ετοιμα (συρταριερα-αλλαξιερα κ ντουλαπα) αλλα το βαψιμο θα το αφησουμε για το καλοκαιρακι που θα γινουν αυτεσ οι δουλειεσ!!!γερο να ειναι το μωρο αλλα αυτεσ οι εξετασεισ μασ τεντωσαν οικονομικα κ τωρα θα παρουμε μονο τα απαραιτητα!!!!αν κ αλλιωσ τα ειχα ονειρευτει ηθελα οταν θα γυρισουμε στο σπιτι οι τρεισ πια να εχει το δωματιο τησ ετοιμο αλλα δοξα το θεο λεω δεν ειμαι αχαριστη που καταφερα να μεινω εγκυοσ ολα τα αλλα ερχονται αρκει να υπαρχει υγιεια!!!οποτε η λυση τησ καλαθουνασ ειναι σωτηρια στην συγκεκριμενη φαση να εχει να κοιμαται
fairymoon ολεσ το αυτο μου λετε οτι το ειχατε το μωρο διπλα στην καλαθουνα με βαση με ροδακια κ να σου πω οτι μαλλον κ εγω ετσι θα κανω αφου ειναι βολικο απο οτι λετε αν κ εχω δει κ βαση κουνια αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι βολικο!!!λεω να ακολουθησω την δικη σασ συμβουλη κ εμπειρια.....!!!!!! :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #13 στις: 11 Ιαν 2012, 12:41 »
Εγω έλεγα αφού σας έχουν φύγει πολλα χρήματα μήπως σας έδινε η αδελφη σου τα 130 και αν κανένας άλλος δικός σας σας έδινε χρήματα βάζετε και στις κάτι γιατι η κούνια είναι για 2-3 χρόνια ενώ η καλαθουνα για 2-3 μήνες. Μια ιδέα

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #14 στις: 11 Ιαν 2012, 12:46 »
Συμφωνώ απόλυτα με το Στέλιο παραπάνω που έγραψε το άρθρο.
Ετσι μεγάλωσα και τα δυο μου παιδιά.
Τα πράγματα όμως στην πραξη είναι πολύ πιο απλά από ότι φαίνεται στο αρθρο. Παίρνεις μια κούνια (αναλογα τα βαλαντια του καθενός), την βαζεις δίπλα στο κρεβάτι αφαιρωντας το πορτάκι. Τη δενεις με το κρεβάτι αν χρειαζεται. Κι έτσι έχεις το μωρό διπλα σου ,αλλά όχι στο κρεβάτι των γονιών που συνεπαγεται κινδύνους και ανησυχία το βραδυ. Οι κίνδυνοι ειναι πολυ περισσότεροι όταν η μητέρα δε θηλαζει το μωρό αποκλειστικά γιατί όταν η μητέρα θηλάζει έχει αντανακλαστικά πολυ πιο ελαφρύ ύπνο και ο τελευταίος συντονίζεται με αυτόν του παιδιού. Η μητερα που θηλάζει κάνει σύμφωνα με έρευνες τελείως διαφορετικό ύπνο από τη μητερα που θηλάζει λίγο ή καθολου. Αυτό το βιωσα κι εγώ στα παιδιά μου γιατί ανατραφηκαν στην αρχή τελείως διαφορετικά!

Φυσικά όλες οι προυποθέσεις που αναφέρονται στο άρθρο με βρισκουν σύμφωνες και θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν. Δεν είναι όλα για όλους!

Τώρα όσον αφορά για την καλαθούνα, το δικό μου μωρό δεν κοιμόταν εκεί ούτε 10 λεπτά! Ευτυχώς που ήταν δανεική γιατί αλλιώς θα πήγαιναν τσαμπα τα λεφτά.
Εμείς λογω των παραπάνω χρησιμοποιήσαμε στο γιο μου που ήταν το πρωτο παιδί, ριλαξ για λιγο (δεν κανει για πολύ ώρα) , το καρότσι μέσα στο σπίτι, την κούνια στο δωμάτιο και τον καναπέ. Στην πολυ αρχή ο γιος μου κοιμοταν πανω στο μαξιλάρι (ήταν όσο ένα μαξιλαρι σε μήκος  :klama: :klama: :klama:)  και δεν μπορούσε να γυρίσει. Ετσι τον είχα δίπλα.

Αυτά από τη δική μου εμπειρία.

Οσο για την κούνια Χαρά, υπάρχουν κούνιες με όλα τα βαλαντια. Τα απολύτως απαραίτητα να κοιταξεις κοριτσι μου. Να είστε καλά και τα μωρά μεγαλώνουν και αλλου.
Αν έχουν υγεία, αγαπη, καθαριότητα,ζέστη, φαγητό, τη μαμά , τα έχουν όλα!

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!